Глухар - він же глушець, він же тетерук - культовий птах Полісся, проте на початок 21 століття їх у нас залишилося дуже мало.
Фото глухаря
Тож побачити і сфотографувати птаха, тим більше натрапити на землі на маленьке гніздо глухаря – вдається вкрай рідко. Єдиний фактично період, коли можна спробувати знайти й побачити зблизька глухаря - від середини квітня до початку травня, коли ще лежить сніг, однак вже відчутно тепло. Саме тоді у глушців розпочинається сезон токування.
Токування глухарів
Коли глухар у розпалі токує – тобто виконує оригінальний спів, сидячи на дереві та закликаючи до себе самку – він у самозабутті геть нічого не чує! Загалом токування поділяється на дві фази. Перша, коротша – так зване цокання, коли глушець лише починає свій спів, видаючи звуки подібні на "те-ке". Ця фаза може тривати кілька хвилин, під час яких глухар ще не втрачає контролю над ситуацією. Наприкінці цокання глушця пришвидшується, він пихато розпускає хвіст віялом – і переходить до другої й головної стадію свого токування – бормотіння. Тоді глухар смішно закинувши голову та закотивши очі, розпустивши пір'я та хвіст, бормотить, нагадуючи людині своїми звуками таку собі шиплячу трель.
Зазвичай глухарі обирають для себе спеціальне місце токування і збираються там у кількості до кількох десятків, переважно надвечір. На світанку з'являються самиці й починається власне активне токування глухарів.
Пісня глухаря
Саме тоді, коли глухарі перебувають на стадії бормотіння (його чути за 150 метрів), до них і можна наблизитися швидкими великими кроками, а ще краще стрибками - однак час до часу завмираючи під час пауз у токуванні глушця. Спершу варто дуже уважно прислухатися та визначити через скільки тактів глухар робить паузу в своєму співі (зазвичай їх 4-5). Тоді під час кожної паузи легше буде зберігати абсолютну тишу, адже тоді глухар здатен почути навіть найменший порух. Таким чином, повільно наближаючись до птаха поміж паузами токування й можна отримати рідкісне враження від його близького споглядання.
Найрідкісніша удача – побачити наживо бій глухарів! Стається це дуже й дуже рідко, коли на токуванні бракує самиць, глушці б'ються один з одним на землі.
Всяк випадок, пам'ятайте, що глухаря занесено до Червоної книги і загалом в Україні - на Поліссі та ще трохи в Карпатах - лишилося не більше 3 тисяч глухарів, тому полювання на глухаря - це величезний злочин проти природи. Кожного, хто намагається полювати та завдавати шкоди поліським глухарям, буде нещадно покарано!
Глухарі на Волині та Житомирщині
Станом на 2009 рік певна кількість глухарів була помічена у заболочених лісах Камінь-Каширського, Любешівського та Маневицького районів Волинського Полісся, а також у Ємільченському районі Житомирщини. За переказами старших людей, деякі незмінні місця токування глухарів у Черемських лісах відомі місцевим мешканцям ще з литовських часів. У 2005 році глухарів зафіксовано було і на Лівобережному Поліссі - в Городянському районі Чернігівщини, поблизу села Невкля.
---
Чтобы получить информацию по-русски, ищите – глухари, мошники, моховики, межняки на Полесье, фото, как и где найти и сфотографировать гнездо глухаря, когда происходит ток глухарей.
To find information in English please ask or google for – how and where to meet a Wood Grouse or a Western Capercaillie in Ukraine, Polissya (Polesia, Volyn').
Jeigu norite gauti informaciją lietuvių kalba, prašom kreiptis arba ieškokite Internete –
kurtiniai Ukrainoje, Polesėje, kur ir kaip galima atrasti ir pamatyti kurtinys, tetervininių šeimos vištinis paukštis Ukrainos miškuose.
Каб атрымаць інфармацыю па-беларуску, шукайце - глушцы на Палессі, як і дзе знайсці і сфатаграфаваць гняздо глушца, калі адбываецца ток глушца .
Aby dowiedzieć się więcej w języku polskim zapytaj lub szukaj w internecie na temat – głuszec na Polesiu, w jaki sposób i gdzie można znaleźć i sfotografować głuszców gniazdo gdy jest toki głuszców, foto.
2 comments:
Духе хочеться побачити глухаря
Глухарі на Поліссі нормально ще за Сарнами на північ водяться
Дописати коментар